Montáž fotovoltaických panelov

Montáž fotovoltaických panelov prebieha zvyčajne takto:

  1. konzultácie – dohodneme si osobné stretnutie a obzrieme si nehnuteľnosť, aby sme vedeli určiť najvhodnejšie fotovoltaické riešenie.
  2. návrh – vypracujeme vám návrh vašej budúcej fotovoltaickej elektrárne, ktorá bude vyhovovať priestorovým možnostiam aj vašim individuálnym potrebám a požiadavkám. Po odsúhlasení návrhu sa pustíme do práce.
  3. inštalácia – disponujeme potrebnými osvedčeniami a certifikátmi, ktoré potvrdzujú našu odbornú spôsobilosť a oprávňujú nás k montáži fotovoltaických panelov. Zabezpečíme kompletnú inštaláciu, vrátane potrebného vybavenia a materiálu. Vy sa nemusíte o nič starať. Náš pracovný tím si všetko prinesie so sebou. Samozrejme, montáž fotovoltaických panelov prebehne vo vopred dohodnutom termíne. Veľkú pozornosť venujeme bezpečnosti a ochrane zdravia aj majetku. Pri montáži používame predpísané ochranné prostriedky.
Montáž fotovoltaických panelov

Čo zahŕňa montáž fotovoltaických panelov?

Prvým krokom je montáž nosnej konštrukcie na strechu. Na ňu následne pripevníme fotovoltaické panely a výkonové optimizéry. Ďalším krokom je prepojenie solárnych panelov s meničom prostredníctvom kabeláže, ako aj namontovanie poistkovej skrinky s ističmi, príp. aj batérie a ostatných komponentov. Posledným krokom je zapojenie meniča do elektrickej siete vášho domu či firmy. Cieľom je efektívne a optimálne prepojenie fotovoltaického systému do jedného celku.

Keď je montáž fotovoltaických panelov hotová, uvedieme vašu súkromnú fotovoltaickú elektráreň do skúšobnej prevádzky. Dôvod? Aby sme sa presvedčili, že všetko správne funguje. Na konci vám ešte vysvetlíme princíp fungovania vašej fotovoltaickej  elektrárne aj spôsob jej ovládania a na základe preberacieho protokolu vám odovzdáme zariadenie do užívania.

Nepoškodí montáž fotovoltaických panelov strechu?

Táto otázka je pomerne častá. Odpoveď znie – nie, montáž fotovoltaických panelov v žiadnom prípade nepoškodí vašu strechu. Inštalácia nosnej konštrukcie, na ktorú osadíme solárne panely, síce zahŕňa vŕtanie či podobné úkony, avšak funkčnosť strechy nie je ohrozená. Bez ohľadu na to, či pozostáva z plechovej krytiny, betónovej či pálenej škridle alebo iného materiálu. Upozorňujeme, že montáž fotovoltaických panelov sa nezaobíde bez menších stavebných úprav, ktoré sa týkajú najmä prepojenia solárnych panelov so striedačom a ostatnými komponentmi. Avšak (budeme sa opakovať) – v žiadnom prípade nedôjde k poškodeniu statiky či funkčnosti strechy, múrov alebo ostatných častí vašej nehnuteľnosti.

Čo zahŕňa montáž fotovoltaických panelov?

Montáž fotovoltaických panelov vždy pod dohľadom profíkov

Zo skúsenosti neodporúčame, aby montáž fotovoltaických panelov prebehla vo vlastnej réžii. Vždy stavte na odborníkov. Zaistia, že vaša súkromná fotovoltaická elektráreň bude mať jednotlivé súčasti správne prepojené, a teda bude správne fungovať. Zároveň sa vyhnete zbytočným poruchám či nebodaj poškodeniu fotovoltaických panelov z dôvodu chybnej inštalácie. Montáž fotovoltaických panelov preto vždy prenechajte na expertov.

Dobrou správou je, že montáž fotovoltaických panelov nie je zdĺhavá a zvyčajne ju zvládneme na jeden – dva dni (v prípade rodinného domu). Rozhodujú faktory ako svetelné a poveternostné podmienky, typ strechy a dispozičné riešenie nehnuteľnosti. Samozrejmé je ukladanie solárnych panelov tak, aby neobmedzovali činnosť a funkčnosť strešných prvkov (komíny, okná, odkvapy, svetlíky a i.).

Na akú strechu je odporúčaná montáž fotovoltaických panelov?

Fotovoltaiku je možné inštalovať prakticky na všetky typy striech – ploché, sedlové, valbové, stanové, motýlikové či dokonca oblúkové. Najideálnejšie je situovať solárne panely na juh, juhovýchod alebo juhozápad.